Let’s finish the construction of the St. Vitus Cathedral, the symbol of the Czech Republic.
Support the project of purchasing a new St. Vitus organ with a one-time donation. Just scan the QR code in your banking app on your phone. We would like to thank all donors.
Bank account number: 7191292/0800
Děkujeme České televizi za její příspěvek o začátku stavby nových varhan na zrekonstruovaném kůru svatovítské katedrály. Stavět se začnou v březnu příštího roku, po 10 letech usilovných příprav. V současné době se ve Španělsku rozebírají a chystají na přepravu. Příspěvek přináší také zajímavosti o náročné rekonstrukci kůru a technologických postupech. „Bude se stavět celé jaro, až do léta, a dá-li Pán Bůh, vahrany uvidíme na konci školního roku," oznámil divákům Vojtěch Mátl, předseda správní rady Nadačního fondu Svatovítské varhany. Na sv. Víta, 15. 6. 2026, by měly být nové varhany požehnány, doplnila ČT. Televizní záznam je k dispozici zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/224411000101129/cast/1082398/
Symbolicky v době, kdy si připomínáme 680. výročí položení základního kamene katedrály sv. Víta českým králem Janem Lucemburským a pražským arcibiskupem Arnoštem z Pardubic, s potěšením sdělujeme informaci, že stavba nových varhan se konečně přiblížila k svému završení.
Během slavnostního aktu Celního úřadu pro hlavní město Prahu v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze, jehož se účastnil Dominik kardinál Duka, byly včera zástupcům pražské celní správy předány symbolická miniatura varhanní píšťaly a certifikát potvrzující, že celní správa adoptovala jednu novou píšťalu svatovítských varhan v hodnotě 20 tisíc korun. Předseda správní rady Nadačního fondu Svatovítské varhany Mgr. Vojtěch Mátl přitom představil projekt obnovy svatovítských varhan a adopce píšťal.
Ve středu 13. 3. 2024 došlo k předání staveniště pro stavební úpravy západní kruchty pro svatovítské varhany. Díky tomu mohou započít přípravné stavební práce předcházející instalaci varhan.
Pro zobrazení fotografií a více informací rozklikněte aktualitu.
It would be difficult to find a structure in our country, which could be the equal of the cathedral of St. Vitus. It is a spiritual institution that shapes our relationship with the Creator. It is the first basilica in the country. Moreover, while it may be seen as a visual textbook of Christianity, at the same time it is at the crossroads of our history, where decisions were made about historical outcomes in our land. It is one of the greatest works of art in our country, which in a minute space, concentrates many artistic stages in many contexts. The cathedral is a visual witness to past events and helped to shape our own identity. It is also, however, a living organism, which evolved over half a millennium and even today is still not complete.
It is hard to imagine Prague today without the silhouette of the cathedral. And yet, this silhouette actually looked quite different until recent times. Half of the building (the nave) was missing and was not completed till 1929. The Metropolitan Church is such monumental work, that it will probably never be absolutely completed. Nevertheless, something very significant is missing to this day because, at the completion of construction, there were insufficient funds to install a new organ in the western choir loft of the cathedral. Several attempts have been made; all have been unsuccessful. Finally, today we have a new opportunity. It is up to us to in a time of peace and freedom to fulfill the legacy of our predecessors, in particular, that of the father of the nation, Charles IV and to ‘complete’ the cathedral.
The organ, because of its magnificence, is called the ‘king of instruments’. But is not the instrument of earthly kings for the organ speaks in the voice of God that sometimes gently whispers and infuses our soul with peaceful joy and at other times roars and thunders, sending shivers up our spine. The beauty of the organ lies in the fact that in spite of its monumentality it fulfills the word of Him who did not come to be served, but to serve. Anyone who listens to the music of the organ, is taught humility. It leads one to the art of listening and of harmonizing one’s relationship with his neighbor through singing and prayer. The organ leads us to a more genuine relationship not only with God, but also with our neighbor. For this reason, we want to work together to contribute to the glory of God, to the renown of St. Vitus Cathedral and to the further evolution of the famous musical traditions of our nation.
Dominik Duka OP, Cardinal Archbishop of Prague
The idea of the building of a new organ never disappeared completely: it repeatedly re-emerged, only to be postponed to more favourable times as a result of adverse society-wide events of the war years and also due to the post-war conditions.
A new instrument may be regarded as a testimony to the capabilities, experience and knowledge of the present generation as well as acting as a legacy to future generations.
The organ building company of Gerhard Grenzing is one of the most experienced companies in this field: it has successfully completed 220 restoration and building projects across continents.
To this day, we’ve successfully raised: 78,836,673 CZK
Thank you!
The St. Vitus Organ Fund was established in accordance with Act No. 227/1997 Sb. by its registration into the fund registry administered by the Municipal Court in Prague, file ref. N 1123, on 19 March 2014.
The registration number of the fund is 02794471.
The bank account of the fund is 2109930876/2700.
Registered office: Hradčanské náměstí 56/16, 119 02 Prague 1 – Hradčany
Purpose of the fund: acquisition of a new representative organ for the St. Vitus Cathedral
Contact:
František Falta
Coordinator of the Organ for the Cathedral project
e-mail: Frantisek.Falta@apha.cz
phone: +420 733 164 063
Members of the Managing Board:
Members of the Supervisory Board:
Media inquiries:
Šimon Slavík
Project press agent
e-mail: slavik@bohemianheritage.cz
telefon: +420 734 335 438
Contact for others parties involved in the Organ for the Cathedral project:
Vojtěch Mátl
Vice-chairman of the Supervisory Board
e-mail: vojtech.matl@apha.cz
telefon: +420 737 215 326
Jakub Skřejpek
Bohemian Heritage Fund
e-mail: skrejpek@bohemianheritage.cz
Gerhard Grenzing a jeho tým odborníků už více než rok a půl pracuje na nových varhanách pro katedrálu svatého Víta. Zatímco je vyrobená téměř polovina nástroje, mluvili jsme s ním o tom, jak celá výroba probíhá a jak významný nástroj budou svatovítské varhany z pohledu výrobce.
Před rokem a tři čtvrtě jste podepsal smlouvu na zhotovení nových varhan do svatovítské katedrály v Praze. Co se dělo bezprostředně poté?
Když jsme podepisovali smlouvu, měli jsme o svatovítském nástroji určitou představu, kterou jsme v následujících měsících intenzivně diskutovali se členy odborné komise při detailním rozpracování projektu. Projeli jsme vaši zem, byli jsme v severních, středních a jižních Čechách i na Moravě a poznali jsme zdejší úžasnou, neuvěřitelně rozmanitou krajinu, zajímavé lidi, ochutnali jsme typická česká jídla, ale především jsme navštívili zdejší zajímavé varhany. Je pro nás důležité poznat kořeny, ze kterých vyrůstá česká varhanní hudba a je inspirativní slyšet hrát a improvizovat zdejší varhaníky během liturgie i mimo ni.
Následně už mohla započít výroba nástroje, nebo byly potřebné ještě nějaké další kroky?
Po studijních cestách následovaly zvukové zkoušky v katedrále, které byly podnětem k úpravě projektu, tedy rozmístění jednotlivých varhanních strojů. Hned nato začala výroba píšťal, aby se vše včas stihlo. Následovala práce na vytvoření varhanního prospektu, jehož detaily ještě řešíme. Lze říci, že na počátku roku 2019 jsme v poločase.
V jaké fázi je aktuálně výroba? Které části nástroje jsou již hotové a na kterých aktuálně pracujete?
Výroba varhan pokračuje v našich dílnách na plné obrátky. Svatovítský nástroj je nyní jediným nástrojem, na který jsou soustředěny naše síly. Na oddělených pracovištích se současně zhotovují všechny části nástroje, které se postupně kompletují a usazují. V truhlářských dílnách se pracuje na vzdušnicích, kterých je hotova již polovina, v cínárně se blížíme ke třem čtvrtinám hotových píšťal, intonéři na třech oddělených, zvukově izolovaných pracovištích ozvučují vyrobené retné i jazykové píšťaly, v oddělení pro restaurování se postupně sestavují a lepí měchy a vzduchovody, v lednu také začíná výroba hracího stolu – pracoviště varhaníka.
Kolik lidí je vlastně potřeba k výrobě tak velkých varhan?
Na stavbě nástroje pracuje v současnosti 20 z našich stálých zaměstnanců firmy, kteří tvoří dlouholetý sehraný tým. Všichni mají bohatý profesní životopis, získali cenné zkušenosti u mnoha evropských firem a jsem rád, že se mohu o jejich dovednosti opřít. Kromě dcery Natalie, která je vystudovanou historičkou umění a která je zodpovědná za vedení celého týmu, bych rád jmenoval projektovou manažerku a architektku Francescu, šéfkonstruktéra Jordiho, jenž dokáže i při obtížných konstrukčních požadavcích nalézt vždy optimální řešení a dílovedoucího Ulricha, který je spolu se šestičlenným týmem zodpovědný za technickou realizaci díla. Angelina a Antonio jsou naši dlouholetí cínaři, kteří již více než rok a čtvrt trpělivě a pečlivě zhotovují tisíce píšťal svatovítských varhan. Spolu s intonéry Andrém a Mariem, kteří „učí“ čerstvě vyrobené píšťaly hrát, jsou zodpovědní za ideální tvar, konstrukci a zvuk píšťal. Kromě kmenových zaměstnanců zhotovují některé části svatovítských varhan naši stálí dodavatelé a spolupracovníci – varhanní skříň zhotovují blízcí umělečtí truhláři, velké prospektové píšťaly vyrábí renomovaná cínařská dílna pana Fitzaua v Portugalsku, máme také své prověřené dodavatele elektronických součástek, programátory, výrobce varhanních motorů a dalších drobných dílů.
Co považujete na výrobě nástroje za nejnáročnější? Museli jste řešit nějaké komplikace?
Tak velký nástroj jako jsou svatovítské varhany, navíc na tak významném místě, vyžadují mnoho hodin příprav, studií, experimentů a následně řady nelehkých jednání a rozhodnutí. Varhany jsou největším a nejkomplikovanějším hudebním nástrojem, který lidstvo kdy vymyslelo. Liší se od ostatních nástrojů i tím, že se hudebně i výtvarně proměňují v toku dějin stejně jako se proměňuje a vyvíjí architektura a hudební styl. A zde leží jeden z nejvýznamnějších konfliktů při stavbě nových nástrojů v sakrálních objektech. Pořízení varhan bývá často poslední a symbolickou tečkou výstavby nebo rekonstrukce kostela. Často se tak děje mnoho desetiletí i staletí po dokončení výzdoby chrámu a nové varhany nutně změní léta neměnný a zažitý prostor a zakryjí důležité architektonické a výtvarné prvky. Tento aspekt považuji u svatovítského nástroje za nejnáročnější z celého projektu.
Máte za sebou řadu zkušeností s mnoha výjimečnými nástroji. V čem budou pražské varhany jiné? Budou něčím vynikat?
Každý nový nástroj je svým způsobem výjimečný. Pražské katedrální varhany budou naším největším nástrojem, takto velké varhany se staví jednou, dvakrát za kariéru a je nám velkou ctí, že tento úkol a výzva byla svěřena nám. Varhany budou výjimečné jak po vzhledové, tak hudební stránce. Ojedinělý design doplní široká paleta barev zvuku retných a zvláště jazykových píšťal, bohatě zastoupených ve všech strojích. Zvláštností nástroje bude stroj s vysokotlakými rejstříky – Gambami a Tubami s plynule regulovanou dynamikou díky umístění v žaluziové skříni. Ojedinělým rejstříkem bude pedálová Profunda 64´, nevšední zabarvení dodají zvuku i hluboké alikvotní rejstříky septima a tercie. Můžeme nyní pěknými slovy opisovat a těšit se, jaký bude zvuk toho kterého rejstříku, ale nástroj nám to sám poví, až bude stát na katedrálním kůru.
Zvuk nových varhan jsme už koneckonců mohli slyšet ze záznamu na podzimním benefičním koncertu v katedrále, u příležitosti oslav 100 let československé státnosti zahrály ve vaší dílně českou hymnu. Budou hotové varhany znít stejně, jak jsme je slyšeli?
Před koncertem zazněla v katedrále nahrávka jednoho jediného rejstříku, pořízená v našem montážním sále. Byla to spíše taková první ochutnávka zvuku. Pomineme-li skutečnost, že zazněl jeden z celkem 120 rejstříků, tak reprodukovaný zvuk nelze vůbec srovnávat se zvukem opravdových píšťal, což mohou potvrdit členové komise, kteří tento rejstřík slyšeli u nás i během koncertu v katedrále. Zvuk tohoto rejstříku v katedrále bude opravdu odlišný a na zvuk celého nástroje bude pokaždé jiný, neboť bude výsledkem nespočetných kombinací dalších 119 rejstříků svatovítských varhan, záleží jen na fantazii a inspiraci varhaníka.
Kdy se můžeme na nové svatovítské varhany těšit?
Termín dokončení varhan ve svatovítské katedrále smluvně daný, je jím 15. červen 2020. Nástroj ale bude nejprve celý sestaven a připraven v našem velkém montážním sále s dobrou akustikou. Sestavení a důkladné odzkoušení považujeme za velmi důležité nejen pro nás, neboť můžeme včas odhalit závady již během montáže, ale i pro zákazníka, neboť si může nástroj vyzkoušet, poslechnout a po dohodě lze provést korektury dle přání. Také se tím zkrátí doba stavby nástroje v katedrále, kterou plánujeme dle harmonogramu od ledna příštího roku. Již se těšíme, až poprvé uslyšíme zaznít tóny svatovítských varhan v majestátném prostoru katedrály, do té doby je před námi opravdu ještě velký kus práce.